arrow

Banket / DPO

🇨🇿 CZ / Kočování po různých ostravských venues se nás drží i nadále, takže i poslední letošní Banket můžeme představit v nových prostorách. Vzhledem k tomu, že celá akce proběhne jako mírně opožděná afterparty k události Dny Kanady v Moravskoslezském kraji, zdá se být bývalé Infocentrum DPO (Dopravního podniku Ostrava)na výstavišti ideálním místem konání. Stejně jako naše hraní nebo Dny Kanady odkazuje i bývalé infocentrum svým způsobem k putování nebo cestování. Banket jako various riddim night klasický představí bass music z různých koutů planety, takže když si k nám přijdete pro lístek správně naladěni, tak věřte, že vás někam určitě zavezeme.

Oproti předešlým akcím tentokrát vše proběhne v menším formátu. Konec roku je hektický dost, takže pěkně v klidu. Kromě ostravského triumvirátu DLKT, Flu, Moskalus zahraje havířovský Fizzy, který slíbil bristolské techno doplněné o bass a house v podání lokální crew.

Kromě hudby bude i AVB projekce, bar a fotbálek. Tramvaj stojí hned za rohem a obecně je dostupnost celého místa velmi dobrá. Tak jednoduché to ještě nebylo!

👑 Fizzy
Soundcloud

⚔️ Moskalus
(Audio Video Bass)
Soundcloud

⚔️ DLKT (Audio Video Bass)
Soundcloud


⚔️ Flu

Vstupenky:
Na místě - 80 Kč

🇬🇧 EN / Wandering around various venues in Ostrava doesn’t seem to be going away so even this time we can bring our Banket party to a new place. Since the gig is supposed to be an afterparty to an event called Canada Days in Moravian-Silesian region, former shop and information office of the Ostrava City Transport Authority seems to be the right venue. As much as in case of Canada days or in case of our parties exploring new places around Ostrava, contains the former information office a link to travelling as well. Since Banket presents itself as a various riddim night you can expect various kinds of bass music from all over the world. So, in case you buy ticket and come with your mind open be sure we can go places.

Compared to our previous events this time the party is going to be smaller in size. The end of the year is rushed enough so we want to take it easy. We want it to be chill. Besides the local triumvirate DLKT, Flu and Moskalus Fizzy from Havířov is joining us this time with his Bristol-influenced techno set. From the rest of the crew you can expect bass and house tunes as usual.

Apart from music be ready for visuals by Epix and ABUTTUBA from AVB, bar and table football. With tram stop just around the corner the availability has never been so easy!

👑 Fizzy
Soundcloud

⚔️ Moskalus
(Audio Video Bass)
Soundcloud

⚔️ DLKT (Audio Video Bass)
Soundcloud


⚔️ Flu

Entry:
At the door - 80 CZK

9. 12. 2017
21: 00

Vojanova 1
‍Vstup: 80

FB event